Neurokinestetyka cz. 1

Neurokinestetyka cz. 1

Neurokinestetyka cz. 1
autorem artykułu jest Irek Julkowski

Witaj

Czym są Twoje emocje i w jaki sposób możesz je tworzyć, czyli Neurokinestetyka w praktyce.

Neurokinestetyka, czyli wiedza na temat tego, jak możesz wpływać na swoje odczucia i emocje za pomocą reprezentacji sensorycznych, czyli wizualizacji, dialogu wewnętrznego oraz kinestetyki (tutaj ujętej jako ruchy ciała).

Każde uczucie, które pojawia siÄ™ w Tobie oddziaÅ‚uje w jakiÅ› sposób na Ciebie wewnÄ™trznie i zewnÄ™trznie. Kiedy jesteÅ› smutny – pÅ‚aczesz, kÅ‚adziesz siÄ™ i „czujesz bezradność”, która CiÄ™ obezwÅ‚adnia. Kiedy jesteÅ› szczęśliwy – Å›miejesz siÄ™, podskakujesz i czujesz siÄ™ silniejszy. W jaki sposób można oddziaÅ‚ywać na siebie, aby caÅ‚y czas utrzymywać w sobie te najbardziej pozytywne stany?

Za pomocą kilku ćwiczeń pokażę Ci, jak możesz powiększać emocje, lub, kiedy są nieodpowiednie, niwelować je.
Przygotuj kartkę papieru, najlepiej A4 lub większą i coś do pisania. Wskazane byłoby, aby ćwiczenia te wykonywać wraz z jeszcze jedną osobą na zmianę.

Usiądź wygodnie, zrelaksuj się i przypomnij sobie sytuację, w której przepełniało Cię szczęście. Poczuj w sobie wszystko co związane z tym stanem i zwróć uwagę na to, gdzie w swoim ciele czujesz najbardziej daną emocję i jak ją odczuwasz. Następnie opowiedz drugiej osobie w jaki sposób czujesz tą emocję, gdzie się rozpoczyna i w jaki sposób uczucie to przemieszcza się po Twoim ciele. Na kartce narysujcie postać, która będzie symbolizowała Ciebie. Na rysunku zaznaczcie strzałkami w jaki sposób dana emocja przebiega przez Twoje ciało. To samo ćwiczenie przeprowadźcie na jeszcze dwóch emocjach.

Dzięki temu prostemu zabiegowi poznałeś właśnie ścieżki emocji w Twoim wnętrzu. Te informacje będą potrzebne do następnych ćwiczeń, w których za pomocą przedłużania drogi danej emocji będziemy ją zwiększać, bądź zmniejszając ścieżki emocji będziemy ją niwelować. Podczas tego ćwiczenia staraj się zwracać uwagę na zachowanie danego uczucia i zapisz sobie jak ono się zachowuje. Np. szczęście może promieniować lub pulsować. Można nadać kilka określeń jednej emocji.

W taki sposób wypiszcie wszystkie określenia jakie według was są odpowiednie dla emocji w waszym wnętrzu. Następnie niech jedna osoba usiądzie, odpręży się i zrelaksuje, zamykając oczy, a druga wprowadza ją w odpowiedni stan. Można to zrobić w taki sposób:

„UsiÄ…dź wygodnie, zrelaksuj siÄ™, poczuj siÄ™ absolutnie dobrze i przypomnij sobie moment, w którym czuÅ‚eÅ› szczęście. Wejdź teraz w ten stan i poczuj szczęście w sobie, w tym momencie.”

Kiedy już osoba wejdzie w odpowiedni stan, zacznij zadawać pytania:
- czy podoba Ci się, gdy Twoje szczęście pulsuje?
-czy podoba CI się, gdy Twoje szczęście rozlewa się?
-Czy podoba CI się, gdy Twoje szczęście mrowi?

I w taki sposób zadaj pytanie o odczucia, które wypisywaliśmy powyżej. Dzięki temu będzie można wyłonić te najbardziej odpowiednie określenia dla danej emocji.

W taki sposób przeróbcie 3 uczucia z pierwszego ćwiczenia.

Poproś towarzyszącą Ci osobę aby usiadła, zamknęła oczy i zrelaksowała się. Wprowadź ją ponownie w stan szczęścia, jak w ćwiczeniu drugim. Wybierz te odczucia, które najbardziej podobały się drugiej osobie. Możesz zacząć mówić do niego w ten sposób:

„Poczuj teraz szczęście, które jest w Tobie, poczuj jak to szczęście…(i tutaj wÅ‚aÅ›nie wstawiasz najwyżej ocenione okreÅ›lenia) pulsuje w Tobie co raz bardziej, poczuj jak przenika CiÄ™ od stóp aż po czubek gÅ‚owy… itd.
DziÄ™ki najwyżej ocenionym okreÅ›leniom możesz wzbudzić w drugiej osobie szczęście i dodatkowo je powiÄ™kszyć. Tak samo zróbcie ze spokojem i motywacjÄ… – sprawdźcie jakie sÄ… efekty.

W taki sam sposób możesz samemu zwiÄ™kszać stan np. spokoju, kiedy tego potrzebujesz. Z poprzednich dwóch ćwiczeÅ„ znasz już kierunki swoich uczuć, a także okreÅ›lenia, które najbardziej pasujÄ… do danych emocji, wiÄ™c wystarczy, że gÅ‚osem wewnÄ™trznym powiesz sobie”

„Jestem spokojny i rozluźniony, czujÄ™ jak spokój … (i tutaj okreÅ›lenia).
Spróbuj poćwiczyć przez około 10 minut i sprawdź jak bardzo pogłębia się stan, w którym jesteś.

Dzięki powyższym ćwiczeniom masz możliwość pracy z emocjami i kierowania nimi tak, żeby pobudzać te najbardziej potrzebne w danej chwili. Masz teraz możliwość odczuwania emocji na kilka różnych sposobów. Możesz teraz potęgować w sobie np. szczęście, czy też spokój. W następnym artykule rozwinę dokładniej to zagadnienie i opiszę kilka następnych ćwiczeń.

Pozdrawiam



--
Irek Julkowski

www.irekjulkowski.pl
www.zmieniamyswiat.pl
www.mtraining.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Gulasz węgierski
Masz 24 godziny – jak je wykorzystasz?
Lizanie cukierka przez papierek, czyli testowanie domen
Dziecko i rowerek - skuteczna metoda nauki jazdy bez ki
Nowy, ekologiczny Hyundai i30 w ofercie firmy Raba II.